Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1995: top 50 pige- og drengenavne

I 1995 var Camilla det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 1.012 navngivne, og Mathias det mest populære drengenavn med 1.337. Listerne nedenfor viser de 50 mest brugte pige- og drengenavne i 1995 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1995.

  • Nr. 1 pigenavn 1995Camilla (1.012)
  • Nr. 1 drengenavn 1995Mathias (1.337)
  • Offentliggjort listeTop 50
  • Nye på listen10

Top 50 pigenavne 1995

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1994
1Camilla1.012301
2Julie905273
3Katrine851252
4Sara81424ny
5Cecilie796235
6Sofie771236
7Maria750227
8Louise733224
9Emma7082123
10Line619188
11Caroline5971816
12Nanna5921710
13Anne5701712
14Emilie5401620
15Rikke5341611
16Ida4991524
17Anna4941521
18Pernille4931515
19Mette4911413
20Christina4771414
21Signe4771425
22Amalie4691419
23Simone4541322
24Josefine4171218
25Laura4161226
26Mathilde4031227
27Michelle3911217
28Frederikke3571142
29Marie3501029
30Stine3331028
31Amanda311930
32Maja290935
33Trine284833
34Malene271831
35Mia259834
36Natasja2547ny
37Christine230732
38Mie222736
39Ditte220640
40Nadia216637
41Helena2096ny
42Freja2086ny
43Nina205641
44Charlotte203638
45Astrid200644
46Sandra197645
47Helene187647
48Nicoline187650
49Clara1765ny
50Rebecca1635ny

Nye på listen over pigenavne i 1995 i forhold til 1994: Sara, Natasja, Helena, Freja, Clara, Rebecca.

Top 50 drengenavne 1995

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1994
1Mathias1.337372
2Frederik1.276366
3Rasmus1.114315
4Kasper1.102314
5Mikkel1.102318
6Nicolai1.090303
7Christian1.083301
8Mads1.029297
9Jacob9642711
10Jonas8852510
11Simon8542414
12Andreas836239
13Daniel7772213
14Martin7582112
15Emil7572116
16Anders6571815
17Christoffer6301819
18Nicklas6261718
19Alexander6191717
20Lasse6061721
21Sebastian5691623
22Tobias5511526
23Thomas5271522
24Patrick5121424
25Morten5031420
26Oliver4551331
27Peter4191228
28Benjamin3871133
29Jesper3871125
30Jeppe3811132
31Magnus3731034
32Michael3651027
33Mark3541030
34Søren3521029
35Philip299835
36Marcus281843
37Victor272842
38Jens236737
39Lucas2326ny
40Joachim200636
41Mike197538
42Jonathan189544
43Dennis176540
44Kevin176550
45Malthe1574ny
46Niels157445
47Stefan1564ny
48Kenneth153439
49David144447
50Johan1404ny

Nye på listen over drengenavne i 1995 i forhold til 1994: Lucas, Malthe, Stefan, Johan.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1995?

Camilla, som 1.012 nyfødte piger fik i 1995. Nr. 2 var Julie (905).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1995?

Mathias, som 1.337 nyfødte drenge fik i 1995. Nr. 2 var Frederik (1.276).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1995, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.