Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 2000: top 50 pige- og drengenavne

I 2000 var Julie det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 960 navngivne, og Mathias det mest populære drengenavn med 1.101. Listerne nedenfor viser de 50 mest brugte pige- og drengenavne i 2000 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 2000.

  • Nr. 1 pigenavn 2000Julie (960)
  • Nr. 1 drengenavn 2000Mathias (1.101)
  • Offentliggjort listeTop 50
  • Nye på listen6

Top 50 pigenavne 2000

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1999
1Julie960292
2Sofie941294
3Sara89827ny
4Cecilie874275
5Emma866261
6Caroline794246
7Laura779247
8Mathilde6982115
9Katrine670208
10Anna6351913
11Emilie627199
12Ida5681714
13Freja5381616
14Maria5271612
15Amalie5221611
16Camilla4731410
17Louise4391317
18Signe4291323
19Maja4211319
20Josefine4201318
21Line4111220
22Nanna3961222
23Anne3461021
24Nicoline3341025
25Clara3241026
26Victoria3171033
27Marie299924
28Natasja294931
29Lærke267839
30Alberte266840
31Frederikke235732
32Rebecca231737
33Mette227729
34Rikke219728
35Amanda217736
36Mia214643
37Kristine202638
38Johanne200641
39Stine197630
40Simone196627
41Isabella195647
42Jasmin194649
43Michelle194635
44Pernille194642
45Christina191634
46Astrid178545
47Sille1745ny
48Thea173544
49Mie172548
50Nadia154546

Nye på listen over pigenavne i 2000 i forhold til 1999: Sara, Sille.

Top 50 drengenavne 2000

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1999
1Mathias1.101321
2Mads1.034302
3Mikkel992298
4Rasmus948274
5Emil928277
6Oliver905265
7Frederik897266
8Christian894263
9Nicolai88626ny
10Jonas833249
11Jacob8262412
12Kasper7922310
13Magnus7892315
14Andreas7602211
15Tobias6872016
16Simon6641914
17Lucas6511917
18Marcus5981721
19Victor5931723
20Nicklas5611620
21Sebastian5251522
22Daniel5241518
23Alexander4781425
24Anders4751419
25Christoffer4491324
26Patrick3661130
27Lasse3561027
28Benjamin3551029
29Thomas3551028
30Martin3541026
31Jeppe3351031
32Gustav321935
33Peter314932
34Philip314933
35William301939
36Oscar2798ny
37Malthe242743
38Jonathan237734
39Anton236740
40Morten220636
41Carl214645
42Søren194638
43Mohammad190542
44Mark189541
45Jens184546
46Jesper160544
47David155449
48Asger1434ny
49Michael138448
50Johan1324ny

Nye på listen over drengenavne i 2000 i forhold til 1999: Nicolai, Oscar, Asger, Johan.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 2000?

Julie, som 960 nyfødte piger fik i 2000. Nr. 2 var Sofie (941).

Hvad var det mest populære drengenavn i 2000?

Mathias, som 1.101 nyfødte drenge fik i 2000. Nr. 2 var Mads (1.034).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 2000, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.