Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1999: top 50 pige- og drengenavne

I 1999 var Emma det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 1.009 navngivne, og Mathias det mest populære drengenavn med 1.098. Listerne nedenfor viser de 50 mest brugte pige- og drengenavne i 1999 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1999.

  • Nr. 1 pigenavn 1999Emma (1.009)
  • Nr. 1 drengenavn 1999Mathias (1.098)
  • Offentliggjort listeTop 50
  • Nye på listen6

Top 50 pigenavne 1999

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1998
1Emma1.009311
2Julie938295
3Sarah892274
4Sofie888273
5Cecilie827252
6Caroline744237
7Laura737239
8Katrine704226
9Emilie6852110
10Camilla630198
11Amalie5931814
12Maria5731811
13Anna5651716
14Ida5491712
15Mathilde5211613
16Freja4811528
17Louise4621415
18Josefine4401318
19Maja4101322
20Line4091317
21Anne4041219
22Nanna3941221
23Signe3891220
24Marie3241030
25Nicoline310932
26Clara305934
27Simone280924
28Rikke266823
29Mette265825
30Stine262831
31Natasja253833
32Frederikke240726
33Victoria234745
34Christina233729
35Michelle231736
36Amanda230735
37Rebecca224739
38Kristine207640
39Lærke206637
40Alberte2026ny
41Johanne195648
42Pernille195627
43Mia188638
44Thea1866ny
45Astrid184643
46Nadia178542
47Isabella176547
48Mie165544
49Jasmin155549
50Trine153541

Nye på listen over pigenavne i 1999 i forhold til 1998: Alberte, Thea.

Top 50 drengenavne 1999

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1998
1Mathias1.098324
2Mads1.050312
3Christian1.014303
4Rasmus1.012305
5Oliver9472813
6Frederik943281
7Emil921279
8Mikkel918276
9Jonas8972610
10Kasper8752611
11Andreas868258
12Jacob841257
13Nikolaj81424ny
14Simon7402214
15Magnus6902016
16Tobias5751715
17Lucas5731727
18Daniel5631717
19Anders5571618
20Nicklas5481619
21Marcus5451622
22Sebastian5311621
23Victor4791426
24Christoffer4561323
25Alexander4461324
26Martin4421320
27Lasse3881125
28Thomas3841129
29Benjamin3711131
30Patrick3561028
31Jeppe3541030
32Peter302932
33Philip270834
34Jonathan265838
35Gustav245739
36Morten231733
37Oskar2297ny
38Søren222737
39William213644
40Anton211640
41Mark211635
42Mohammad2106ny
43Malthe203641
44Jesper194636
45Carl190648
46Jens182543
47Joachim160546
48Michael156547
49David1524ny
50Mike144449

Nye på listen over drengenavne i 1999 i forhold til 1998: Nikolaj, Oskar, Mohammad, David.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1999?

Emma, som 1.009 nyfødte piger fik i 1999. Nr. 2 var Julie (938).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1999?

Mathias, som 1.098 nyfødte drenge fik i 1999. Nr. 2 var Mads (1.050).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1999, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.