Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1987: top 25 pige- og drengenavne

I 1987 var Camilla det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 960 navngivne, og Kasper det mest populære drengenavn med 1.215. Listerne nedenfor viser de 25 mest brugte pige- og drengenavne i 1987 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1987.

  • Nr. 1 pigenavn 1987Camilla (960)
  • Nr. 1 drengenavn 1987Kasper (1.215)
  • Offentliggjort listeTop 25
  • Nye på listen3

Top 25 pigenavne 1987

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1986
1Camilla960363
2Christina905341
3Louise851322
4Mette810315
5Maria696264
6Anne690266
7Katrine633247
8Pernille518208
9Sara4981911
10Line451179
11Karina4271612
12Julie4211615
13Stine4121610
14Rikke3721413
15Charlotte3551314
16Trine3541320
17Marie3301321
18Mia3271222
19Ditte3071219
20Malene3021118
21Sofie3001124
22Cecilie2991125
23Signe2931116
24Michelle2921123
25Janni28611ny

Nye på listen over pigenavne i 1987 i forhold til 1986: Janni.

Top 25 drengenavne 1987

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1986
1Kasper1.215431
2Christian1.118402
3Martin994363
4Morten915334
5Thomas904327
6Michael873315
7Rasmus81329ny
8Anders764276
9Jesper733268
10Jacob722269
11Jonas6602410
12Mads6112212
13Daniel5882113
14Søren5832111
15Peter5261914
16Mikkel5231918
17Lasse5131816
18Nikolaj47217ny
19Kenneth4631715
20Simon4571617
21Andreas4331524
22Dennis4301520
23Lars4051422
24Henrik3841419
25Kim3611321

Nye på listen over drengenavne i 1987 i forhold til 1986: Rasmus, Nikolaj.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1987?

Camilla, som 960 nyfødte piger fik i 1987. Nr. 2 var Christina (905).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1987?

Kasper, som 1.215 nyfødte drenge fik i 1987. Nr. 2 var Christian (1.118).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1987, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.