Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 2003: top 50 pige- og drengenavne

I 2003 var Emma det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 1.017 navngivne, og Frederik det mest populære drengenavn med 936. Listerne nedenfor viser de 50 mest brugte pige- og drengenavne i 2003 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 2003.

  • Nr. 1 pigenavn 2003Emma (1.017)
  • Nr. 1 drengenavn 2003Frederik (936)
  • Offentliggjort listeTop 50
  • Nye på listen9

Top 50 pigenavne 2003

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 2002
1Emma1.017322
2Mathilde910296
3Julie892283
4Sofie835261
5Laura822264
6Caroline774245
7Ida681218
8Sarah65521ny
9Freja6262011
10Cecilie617199
11Anna6071910
12Josefine5481714
13Emilie5311713
14Amalie4801515
15Katrine4531412
16Clara4361419
17Maja4261317
18Signe4111316
19Camilla3541118
20Lærke3481122
21Maria3481120
22Marie3471121
23Nanna3151023
24Victoria297926
25Alberte293927
26Nicoline285925
27Isabella274930
28Louise267824
29Mille252834
30Jasmin249833
31Anne241832
32Frederikke237729
33Line235728
34Frida222739
35Sofia221737
36Natasja209731
37Mia197640
38Olivia191647
39Rebecca189635
40Thea188638
41Astrid179636
42Lea174545
43Sille166544
44Kristine164543
45Johanne153541
46Liva1435ny
47Amanda136442
48Emily1324ny
49Liv1284ny
50Tilde1274ny

Nye på listen over pigenavne i 2003 i forhold til 2002: Sarah, Liva, Emily, Liv, Tilde.

Top 50 drengenavne 2003

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 2002
1Frederik936283
2Mikkel899271
3Mathias873264
4Oliver820258
5Mads807242
6Magnus800247
7Christian798245
8Lucas7942411
9Nikolaj7842412
10Rasmus7752310
11Emil741226
12Jonas6962114
13Jacob6762017
14Victor6692013
15Marcus6552015
16Tobias653209
17Kasper6301918
18Sebastian5901820
19Simon5711719
20Andreas5271616
21Nicklas4861521
22Noah4321340
23Alexander4241323
24William4191326
25Daniel4011222
26Gustav3971231
27Malthe3931235
28Benjamin3921229
29Christoffer3801124
30Philip3791130
31Oscar3541128
32Lasse3311027
33Jeppe305932
34Anton297941
35Anders296925
36Jonathan257839
37Patrick229733
38Martin228736
39Carl222737
40Thomas219734
41Marius204642
42Peter204638
43August186645
44Mohammad182547
45Valdemar1805ny
46Julius1625ny
47Asger161544
48Silas1615ny
49David1525ny
50Laurits151548

Nye på listen over drengenavne i 2003 i forhold til 2002: Valdemar, Julius, Silas, David.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 2003?

Emma, som 1.017 nyfødte piger fik i 2003. Nr. 2 var Mathilde (910).

Hvad var det mest populære drengenavn i 2003?

Frederik, som 936 nyfødte drenge fik i 2003. Nr. 2 var Mikkel (899).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 2003, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.