Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1998: top 50 pige- og drengenavne

I 1998 var Emma det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 1.047 navngivne, og Frederik det mest populære drengenavn med 1.152. Listerne nedenfor viser de 50 mest brugte pige- og drengenavne i 1998 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1998.

  • Nr. 1 pigenavn 1998Emma (1.047)
  • Nr. 1 drengenavn 1998Frederik (1.152)
  • Offentliggjort listeTop 50
  • Nye på listen4

Top 50 pigenavne 1998

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1997
1Emma1.047332
2Cecilie1.021321
3Sofie931294
4Sarah845263
5Julie829265
6Katrine732236
7Caroline7002210
8Camilla686217
9Laura6512012
10Emilie615198
11Maria603199
12Ida5301713
13Mathilde5231617
14Amalie5001621
15Louise4971511
16Anna4761515
17Line4691514
18Josefine4491425
19Anne4431418
20Signe4391416
21Nanna3851219
22Maja3751224
23Rikke3521120
24Simone3251022
25Mette3081023
26Frederikke3071027
27Pernille301926
28Freja296933
29Christina293928
30Marie292929
31Stine274931
32Nicoline262839
33Natasja256834
34Clara239738
35Amanda237732
36Michelle229730
37Lærke218748
38Mia210737
39Rebecca204645
40Kristine1986ny
41Trine194636
42Nadia175550
43Astrid173547
44Mie169542
45Victoria1655ny
46Ditte162541
47Isabella161546
48Johanne161544
49Jasmin1555ny
50Malene152540

Nye på listen over pigenavne i 1998 i forhold til 1997: Kristine, Victoria, Jasmin.

Top 50 drengenavne 1998

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1997
1Frederik1.152341
2Mads1.132332
3Christian1.102324
4Mathias1.076323
5Rasmus1.072316
6Mikkel979295
7Jacob9422810
8Andreas9372812
9Emil927279
10Jonas8862611
11Kasper860257
12Nicolai833248
13Oliver7712316
14Simon7332213
15Tobias6441915
16Magnus6261821
17Daniel5901714
18Anders5821717
19Nicklas5111518
20Martin5041520
21Sebastian4871423
22Marcus4821425
23Christoffer4711422
24Alexander4401326
25Lasse4291319
26Victor4231233
27Lucas4151232
28Patrick3921227
29Thomas3721124
30Jeppe3611128
31Benjamin3351029
32Peter323931
33Morten261830
34Philip257837
35Mark243735
36Jesper238736
37Søren235734
38Jonathan231738
39Gustav227743
40Anton220645
41Malthe210641
42Mohamed203644
43Jens195642
44William189650
45Oscar188646
46Joachim186540
47Michael183539
48Carl1635ny
49Mike150447
50Niels137449

Nye på listen over drengenavne i 1998 i forhold til 1997: Carl.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1998?

Emma, som 1.047 nyfødte piger fik i 1998. Nr. 2 var Cecilie (1.021).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1998?

Frederik, som 1.152 nyfødte drenge fik i 1998. Nr. 2 var Mads (1.132).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1998, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.