Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Foreninger i Danmark – antal pr. kommune, form og aktivitet

Opdateret 30.10.2026 (CVR-data pr. 23.10.2026)

CVR omfatter 121.673 aktive foreninger: 85.170 med virksomhedsformen frivillig forening og 36.503 med formen forening. De er registreret i 106 kommuner; flest er der i København (17.125), Aarhus (8.118) og Aalborg (4.447). I 2025 blev 8.843 af de nuværende foreninger registreret.

Kommuner med flest foreninger

Kommuner med flest foreninger
Nr.KommuneAntalPr. 1.000 indbyggere
1København 17.12525,5
2Aarhus 8.11821,5
3Aalborg 4.44719,7
4Odense 3.94818,5
5Frederiksberg 2.71825,6
6Esbjerg 2.10818,3
7Vejle 2.09617,0
8Viborg 1.96720,1
9Randers 1.92119,1
10Roskilde 1.87320,2
11Kolding 1.81018,8
12Herning 1.77419,6
13Silkeborg 1.70916,6
14Lyngby-Taarbæk 1.67828,6
15Horsens 1.64716,7

Foreninger pr. kommune →

Foreningsformer

Aktiviteter

Aktiviteter →

Nye foreninger pr. år

ÅrAntal
20161.966
20171.848
20182.092
20193.902
20207.867
20215.755
20227.720
202310.906
202410.737
20258.843
2026 *7.875

* 30.10.2026 (CVR-data pr. 23.10.2026)

Nyeste foreninger →

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange foreninger er der i Danmark?

I CVR er 121.673 aktive foreninger registreret med virksomhedsformen frivillig forening eller forening (CVR-data pr. 23.10.2026). Foreninger uden CVR-nummer indgår ikke.

Hvilken kommune har flest foreninger?

København har flest med 17.125 foreninger, efterfulgt af Aarhus (8.118) og Aalborg (4.447).

Hvad laver foreningerne?

Den hyppigste branchekode er »Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n.« (96.100 foreninger). Derefter følger »Udlejning af private andelsboliger« (9.156), »Drift af sportsklubber« (2.749) og »Drift af ejerforeninger« (2.646).

Hvad er forskellen på frivillig forening og forening?

Begge er virksomhedsformer i CVR. Foreningen vælger selv virksomhedsformen ved registreringen; reglerne for hvornår en forening skal eller kan have et CVR-nummer, findes hos Erhvervsstyrelsen på virk.dk.

Hvor kommer tallene fra?

Tallene er optalt fra CVR – Det Centrale Virksomhedsregister via Datafordeleren. Hver forening på listerne linker til en side med CVR-nummer, adresse, branche og kilde.

Kilder

Tallene er optalt 30.10.2026 fra CVR-data pr. 23.10.2026. De omfatter aktive enheder med virksomhedsformen frivillig forening eller forening, som vises offentligt på portalen. Kommuner med færre end 10 foreninger har ingen egen side. Ved forskelle gælder oplysningerne i CVR.