Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1988: top 25 pige- og drengenavne

I 1988 var Camilla det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 1.167 navngivne, og Kasper det mest populære drengenavn med 1.419. Listerne nedenfor viser de 25 mest brugte pige- og drengenavne i 1988 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1988.

  • Nr. 1 pigenavn 1988Camilla (1.167)
  • Nr. 1 drengenavn 1988Kasper (1.419)
  • Offentliggjort listeTop 25
  • Nye på listen4

Top 25 pigenavne 1988

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1987
1Camilla1.167421
2Christina934342
3Louise900333
4Mette765284
5Maria744275
6Anne722266
7Katrine654247
8Sara537199
9Pernille511198
10Line5091810
11Julie4801712
12Karina4551711
13Stine4281613
14Rikke4171514
15Trine3971416
16Charlotte3961415
17Michelle3661324
18Marie3631317
19Malene3251220
20Cecilie3151122
21Sofie3081121
22Signe2871023
23Ditte2851019
24Nanna28210ny
25Mia2771018

Nye på listen over pigenavne i 1988 i forhold til 1987: Nanna.

Top 25 drengenavne 1988

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1987
1Kasper1.419491
2Christian1.168402
3Martin1.050363
4Morten951334
5Rasmus890307
6Anders849298
7Thomas829285
8Michael806286
9Jakob73225ny
10Mads7092412
11Jesper666239
12Jonas6532211
13Mikkel6312216
14Nikolaj6222118
15Daniel6102113
16Simon5882020
17Lasse5601917
18Søren5461914
19Peter4811615
20Mark43115ny
21Dennis4191422
22Andreas4161421
23Mathias40114ny
24Kenneth3961419
25Henrik3131124

Nye på listen over drengenavne i 1988 i forhold til 1987: Jakob, Mark, Mathias.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1988?

Camilla, som 1.167 nyfødte piger fik i 1988. Nr. 2 var Christina (934).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1988?

Kasper, som 1.419 nyfødte drenge fik i 1988. Nr. 2 var Christian (1.168).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1988, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.