Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1996: top 50 pige- og drengenavne

I 1996 var Camilla det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 992 navngivne, og Mathias det mest populære drengenavn med 1.357. Listerne nedenfor viser de 50 mest brugte pige- og drengenavne i 1996 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1996.

  • Nr. 1 pigenavn 1996Camilla (992)
  • Nr. 1 drengenavn 1996Mathias (1.357)
  • Offentliggjort listeTop 50
  • Nye på listen6

Top 50 pigenavne 1996

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1995
1Camilla992301
2Julie923282
3Emma835259
4Sara832254
5Katrine805243
6Sofie762236
7Cecilie752235
8Maria700217
9Caroline6682011
10Louise655208
11Line6462010
12Laura5261625
13Emilie5231614
14Nanna5111512
15Anna5101517
16Anne4911513
17Ida4791416
18Rikke4501415
19Mathilde4441326
20Simone4421323
21Mette4401319
22Signe4391321
23Christina4241320
24Josefine4171324
25Amalie3991222
26Pernille3711118
27Maja3351032
28Amanda3281031
29Michelle3271027
30Frederikke313928
31Stine299930
32Marie288929
33Trine262833
34Malene261834
35Natasja246736
36Mie239738
37Mia233735
38Christine227737
39Clara199649
40Ditte199639
41Freja197642
42Nadia190640
43Rebecca184650
44Sandra174546
45Lærke1615ny
46Astrid160545
47Nicoline159548
48Nina159543
49Helena158541
50Isabella1525ny

Nye på listen over pigenavne i 1996 i forhold til 1995: Lærke, Isabella.

Top 50 drengenavne 1996

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1995
1Mathias1.357391
2Frederik1.276362
3Mikkel1.257365
4Kasper1.111324
5Christian1.095317
6Mads1.037308
7Rasmus1.017293
8Nicolai922266
9Jonas8952610
10Jacob881259
11Emil8672515
12Simon8382411
13Andreas8142312
14Daniel7192113
15Martin6691914
16Anders6431816
17Nicklas6061718
18Lasse5901720
19Sebastian5501621
20Tobias5241522
21Oliver5031426
22Christoffer5001417
23Patrick4931424
24Thomas4841423
25Alexander4611319
26Magnus4381331
27Morten4111225
28Marcus4071236
29Peter3821127
30Jeppe3371030
31Benjamin3341028
32Jesper322929
33Mark320933
34Søren318934
35Victor288837
36Philip272835
37Michael270832
38Lucas263839
39Malthe250745
40Jens226638
41Jonathan192542
42Mohammad1925ny
43Joachim162540
44Niels156446
45Gustav1524ny
46Dennis150443
47Mike146441
48David144449
49Oskar1444ny
50Anton1424ny

Nye på listen over drengenavne i 1996 i forhold til 1995: Mohammad, Gustav, Oskar, Anton.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1996?

Camilla, som 992 nyfødte piger fik i 1996. Nr. 2 var Julie (923).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1996?

Mathias, som 1.357 nyfødte drenge fik i 1996. Nr. 2 var Frederik (1.276).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1996, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.