Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1994: top 50 pige- og drengenavne

I 1994 var Camilla det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 1.206 navngivne, og Christian det mest populære drengenavn med 1.289. Listerne nedenfor viser de 50 mest brugte pige- og drengenavne i 1994 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1994.

  • Nr. 1 pigenavn 1994Camilla (1.206)
  • Nr. 1 drengenavn 1994Christian (1.289)
  • Offentliggjort listeTop 50
  • Nye på listen7

Top 50 pigenavne 1994

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1993
1Camilla1.206371
2Katrine915282
3Julie881276
4Louise829263
5Cecilie794257
6Sofie783249
7Maria691215
8Line683214
9Sarah64320ny
10Nanna6141914
11Rikke5771816
12Anne561178
13Mette5561711
14Christina5421710
15Pernille5281613
16Caroline4971522
17Michelle4941515
18Josefine4831518
19Amalie46915ny
20Emilie4671426
21Anna4651419
22Simone4601417
23Emma4591437
24Ida4171320
25Signe3771224
26Laura3651136
27Mathilde3611125
28Stine3351023
29Marie3341028
30Amanda3191038
31Malene3121027
32Christine298931
33Trine295930
34Mia293929
35Maja287934
36Mie249832
37Nadia236741
38Charlotte235735
39Natascha231733
40Ditte221739
41Nina221743
42Frederikke2147ny
43Stephanie204644
44Astrid1635ny
45Sandra161540
46Isabella160547
47Helene157546
48Lærke1545ny
49Karina153542
50Nicoline150550

Nye på listen over pigenavne i 1994 i forhold til 1993: Sarah, Amalie, Frederikke, Astrid, Lærke.

Top 50 drengenavne 1994

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1993
1Christian1.289381
2Mathias1.186353
3Nicolai1.150344
4Kasper1.145342
5Rasmus1.097335
6Frederik1.0613110
7Mads1.044317
8Mikkel985298
9Andreas8992712
10Jonas8982711
11Jacob858259
12Martin845256
13Daniel7892314
14Simon7762315
15Anders7632313
16Emil7392217
17Alexander6582020
18Nicklas6582016
19Christoffer5881722
20Morten5881718
21Lasse5741721
22Thomas5721719
23Sebastian5101527
24Patrick4571425
25Jesper4311324
26Tobias4191230
27Michael4151223
28Peter4051228
29Søren3941226
30Mark3661129
31Oliver3661134
32Jeppe3421031
33Benjamin302932
34Magnus295938
35Philip273833
36Joachim242740
37Jens229737
38Mike201635
39Kenneth199641
40Dennis191639
41Henrik189642
42Victor180549
43Marcus1725ny
44Jonathan161546
45Niels157545
46Lars154544
47David1504ny
48Jannik149447
49Steffen149443
50Kevin136448

Nye på listen over drengenavne i 1994 i forhold til 1993: Marcus, David.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1994?

Camilla, som 1.206 nyfødte piger fik i 1994. Nr. 2 var Katrine (915).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1994?

Christian, som 1.289 nyfødte drenge fik i 1994. Nr. 2 var Mathias (1.186).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1994, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.