Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1992: top 25 pige- og drengenavne

I 1992 var Camilla det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 1.408 navngivne, og Christian det mest populære drengenavn med 1.295. Listerne nedenfor viser de 25 mest brugte pige- og drengenavne i 1992 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1992.

  • Nr. 1 pigenavn 1992Camilla (1.408)
  • Nr. 1 drengenavn 1992Christian (1.295)
  • Offentliggjort listeTop 25
  • Nye på listen3

Top 25 pigenavne 1992

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1991
1Camilla1.408451
2Louise950302
3Line871283
4Maria844274
5Julie838277
6Katrine835275
7Christina709236
8Pernille6492110
9Mette647218
10Cecilie6412112
11Anne635209
12Sofie6292013
13Nanna5961914
14Sarah5901911
15Michelle5341716
16Rikke5111615
17Simone4421418
18Anna38012ny
19Trine3661220
20Mia3601219
21Stine3601217
22Josefine35911ny
23Malene3571121
24Marie3451125
25Ida3321124

Nye på listen over pigenavne i 1992 i forhold til 1991: Anna, Josefine.

Top 25 drengenavne 1992

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1991
1Christian1.295392
2Kasper1.205371
3Mathias1.204376
4Nicolai1.102333
5Martin1.081337
6Rasmus1.064324
7Mads962295
8Mikkel8842710
9Anders877278
10Jacob850269
11Jonas8222511
12Simon7812413
13Morten7692312
14Daniel6882116
15Andreas6722018
16Frederik6642019
17Thomas6241914
18Christoffer5741724
19Jesper5451720
20Michael5431717
21Emil5321622
22Lasse5181621
23Patrick50515ny
24Søren5041525
25Peter4481423

Nye på listen over drengenavne i 1992 i forhold til 1991: Patrick.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1992?

Camilla, som 1.408 nyfødte piger fik i 1992. Nr. 2 var Louise (950).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1992?

Christian, som 1.295 nyfødte drenge fik i 1992. Nr. 2 var Kasper (1.205).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1992, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.