Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1991: top 25 pige- og drengenavne

I 1991 var Camilla det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 1.412 navngivne, og Kasper det mest populære drengenavn med 1.326. Listerne nedenfor viser de 25 mest brugte pige- og drengenavne i 1991 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1991.

  • Nr. 1 pigenavn 1991Camilla (1.412)
  • Nr. 1 drengenavn 1991Kasper (1.326)
  • Offentliggjort listeTop 25
  • Nye på listen5

Top 25 pigenavne 1991

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1990
1Camilla1.412471
2Louise941312
3Line859294
4Maria802273
5Katrine713248
6Christina699235
7Julie6692211
8Mette629216
9Anne614217
10Pernille5962010
11Sarah565199
12Cecilie5631915
13Sofie5511813
14Nanna5371812
15Rikke5121714
16Michelle4761616
17Stine4211417
18Simone3831320
19Mia3681223
20Trine3451219
21Malene3381121
22Charlotte33011ny
23Signe3291124
24Ida32611ny
25Marie3241125

Nye på listen over pigenavne i 1991 i forhold til 1990: Charlotte, Ida.

Top 25 drengenavne 1991

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1990
1Kasper1.326422
2Christian1.314421
3Nicolai1.02733ny
4Rasmus1.016323
5Mads915296
6Mathias9122917
7Martin883285
8Anders860277
9Jacob817269
10Mikkel8162611
11Jonas7782514
12Morten762248
13Simon7202313
14Thomas7182312
15Nicklas6952218
16Daniel6852215
17Michael6522110
18Andreas5841920
19Frederik56918ny
20Jesper5431716
21Lasse5361719
22Emil5001623
23Peter4751522
24Christoffer45314ny
25Søren4221321

Nye på listen over drengenavne i 1991 i forhold til 1990: Nicolai, Frederik, Christoffer.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1991?

Camilla, som 1.412 nyfødte piger fik i 1991. Nr. 2 var Louise (941).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1991?

Kasper, som 1.326 nyfødte drenge fik i 1991. Nr. 2 var Christian (1.314).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1991, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.