Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1986: top 25 pige- og drengenavne

I 1986 var Christina det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 1.060 navngivne, og Kasper det mest populære drengenavn med 1.171. Listerne nedenfor viser de 25 mest brugte pige- og drengenavne i 1986 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1986.

  • Nr. 1 pigenavn 1986Christina (1.060)
  • Nr. 1 drengenavn 1986Kasper (1.171)
  • Offentliggjort listeTop 25
  • Nye på listen5

Top 25 pigenavne 1986

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1985
1Christina1.060405
2Louise950361
3Camilla919354
4Maria843323
5Mette760292
6Anne581226
7Katrine5222012
8Pernille485198
9Line463187
10Stine457179
11Sara4531710
12Karina3811511
13Rikke3791414
14Charlotte3641418
15Julie3541415
16Signe3351321
17Tina3351317
18Malene3271223
19Ditte3251219
20Trine3241216
21Marie3091213
22Mia2991124
23Michelle29711ny
24Sofie25810ny
25Cecilie2449ny

Nye på listen over pigenavne i 1986 i forhold til 1985: Michelle, Sofie, Cecilie.

Top 25 drengenavne 1986

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1985
1Kasper1.171423
2Christian1.166422
3Martin1.074391
4Morten1.061384
5Michael927346
6Anders834308
7Thomas829305
8Jesper780287
9Jacob7302610
10Jonas6182218
11Søren5612012
12Mads5572011
13Daniel5482013
14Peter5291914
15Kenneth5111816
16Lasse4701719
17Simon4461623
18Mikkel4281517
19Henrik4151520
20Dennis4091515
21Kim4001421
22Lars3991422
23Nicolai37213ny
24Andreas3541325
25Mark31912ny

Nye på listen over drengenavne i 1986 i forhold til 1985: Nicolai, Mark.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1986?

Christina, som 1.060 nyfødte piger fik i 1986. Nr. 2 var Louise (950).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1986?

Kasper, som 1.171 nyfødte drenge fik i 1986. Nr. 2 var Christian (1.166).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1986, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.