Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1989: top 25 pige- og drengenavne

I 1989 var Camilla det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 1.253 navngivne, og Kasper det mest populære drengenavn med 1.341. Listerne nedenfor viser de 25 mest brugte pige- og drengenavne i 1989 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1989.

  • Nr. 1 pigenavn 1989Camilla (1.253)
  • Nr. 1 drengenavn 1989Kasper (1.341)
  • Offentliggjort listeTop 25
  • Nye på listen5

Top 25 pigenavne 1989

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1988
1Camilla1.253441
2Louise899313
3Christina881312
4Maria789275
5Mette757264
6Katrine743267
7Anne696246
8Line6132110
9Pernille581209
10Sara528188
11Julie5031711
12Nanna5011724
13Rikke4911714
14Carina47817ny
15Stine4191513
16Cecilie4111420
17Sofie3991421
18Trine3961415
19Michelle3731317
20Malene3561219
21Anna35012ny
22Charlotte3491216
23Marie3401218
24Mia3261125
25Signe3081122

Nye på listen over pigenavne i 1989 i forhold til 1988: Carina, Anna.

Top 25 drengenavne 1989

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1988
1Kasper1.341441
2Christian1.212402
3Martin981323
4Morten923314
5Rasmus917305
6Mads8692910
7Anders860286
8Thomas823277
9Michael804278
10Nicolaj72524ny
11Jacob71023ny
12Simon7032316
13Daniel6642215
14Jesper6542211
15Jonas6402112
16Mikkel6402113
17Søren5651918
18Lasse5461817
19Mathias4841623
20Peter4691619
21Andreas4521522
22Dennis4251421
23Mark3891320
24Patrick38713ny
25Kenneth3841324

Nye på listen over drengenavne i 1989 i forhold til 1988: Nicolaj, Jacob, Patrick.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1989?

Camilla, som 1.253 nyfødte piger fik i 1989. Nr. 2 var Louise (899).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1989?

Kasper, som 1.341 nyfødte drenge fik i 1989. Nr. 2 var Christian (1.212).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1989, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.