Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1993: top 50 pige- og drengenavne

I 1993 var Camilla det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 1.257 navngivne, og Christian det mest populære drengenavn med 1.263. Listerne nedenfor viser de 50 mest brugte pige- og drengenavne i 1993 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1993.

  • Nr. 1 pigenavn 1993Camilla (1.257)
  • Nr. 1 drengenavn 1993Christian (1.263)
  • Offentliggjort listeTop 50
  • Nye på listen51

Top 50 pigenavne 1993

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1992
1Camilla1.257381
2Katrine881276
3Louise841262
4Line789243
5Maria754234
6Julie749235
7Cecilie6732110
8Anne6412011
9Sofie6311912
10Christina628197
11Mette626199
12Sara62519ny
13Pernille612198
14Nanna5591713
15Michelle5141615
16Rikke4911516
17Simone4741417
18Josefine4161322
19Anna3881218
20Ida3751125
21Amaile37111ny
22Caroline35811ny
23Stine3471121
24Signe33310ny
25Mathilde33210ny
26Emilie32810ny
27Malene3261023
28Marie311924
29Mia310920
30Trine303919
31Christine2799ny
32Mie2768ny
33Natascha2768ny
34Maja2748ny
35Charlotte2608ny
36Laura2568ny
37Emma2498ny
38Amanda2307ny
39Ditte2197ny
40Sandra2116ny
41Nadia1986ny
42Karina1976ny
43Nina1906ny
44Stephanie1725ny
45Anja1585ny
46Helene1575ny
47Isabella1505ny
48Katja1454ny
49Sabrina1454ny
50Nicoline1424ny

Nye på listen over pigenavne i 1993 i forhold til 1992: Sara, Amaile, Caroline, Signe, Mathilde, Emilie, Christine, Mie, Natascha, Maja, Charlotte, Laura, Emma, Amanda, Ditte, Sandra, Nadia, Karina, Nina, Stephanie, Anja, Helene, Isabella, Katja, Sabrina, Nicoline.

Top 50 drengenavne 1993

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1992
1Christian1.263361
2Kasper1.147332
3Mathias1.104323
4Nicolai1.087314
5Rasmus1.012296
6Martin956285
7Mads948277
8Mikkel908268
9Jacob8842610
10Frederik8612516
11Jonas8102311
12Andreas7992315
13Anders771229
14Daniel7472214
15Simon7442112
16Nicklas71721ny
17Emil6621921
18Morten6451913
19Thomas6281817
20Alexander60517ny
21Lasse5501622
22Christoffer5421618
23Michael5031520
24Jesper5001419
25Patrick4521323
26Søren4421324
27Sebastian43613ny
28Peter4271225
29Mark41812ny
30Tobias36310ny
31Jeppe34010ny
32Benjamin2969ny
33Philip2587ny
34Oliver2467ny
35Mike2437ny
36Stefan2337ny
37Jens2267ny
38Magnus2196ny
39Dennis2186ny
40Joachim2146ny
41Kenneth2126ny
42Henrik1865ny
43Steffen1845ny
44Lars1685ny
45Niels1605ny
46Jonathan1595ny
47Jannik1585ny
48Kevin1544ny
49Victor1514ny
50Rune1484ny

Nye på listen over drengenavne i 1993 i forhold til 1992: Nicklas, Alexander, Sebastian, Mark, Tobias, Jeppe, Benjamin, Philip, Oliver, Mike, Stefan, Jens, Magnus, Dennis, Joachim, Kenneth, Henrik, Steffen, Lars, Niels, Jonathan, Jannik, Kevin, Victor, Rune.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1993?

Camilla, som 1.257 nyfødte piger fik i 1993. Nr. 2 var Katrine (881).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1993?

Christian, som 1.263 nyfødte drenge fik i 1993. Nr. 2 var Kasper (1.147).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1993, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.