Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1997: top 50 pige- og drengenavne

I 1997 var Cecilie det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 969 navngivne, og Frederik det mest populære drengenavn med 1.344. Listerne nedenfor viser de 50 mest brugte pige- og drengenavne i 1997 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1997.

  • Nr. 1 pigenavn 1997Cecilie (969)
  • Nr. 1 drengenavn 1997Frederik (1.344)
  • Offentliggjort listeTop 50
  • Nye på listen7

Top 50 pigenavne 1997

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1996
1Cecilie969297
2Emma934283
3Sarah88927ny
4Sofie873276
5Julie853262
6Katrine776245
7Camilla762231
8Emilie6862113
9Maria669208
10Caroline640199
11Louise5901810
12Laura5651712
13Ida5461717
14Line5441711
15Anna5201615
16Signe4801522
17Mathilde4761419
18Anne4641416
19Nanna4501414
20Rikke4291318
21Amalie4121325
22Simone4081220
23Mette3801221
24Maja3711127
25Josefine3671124
26Pernille3491126
27Frederikke3261030
28Christina3181023
29Marie289932
30Michelle288929
31Stine288931
32Amanda265828
33Freja242741
34Natasja241735
35Christine228738
36Trine227733
37Mia225737
38Clara218739
39Nicoline217747
40Malene214734
41Ditte191640
42Mie191636
43Sandra182644
44Johanne1816ny
45Rebecca181643
46Isabella179550
47Astrid175546
48Lærke170545
49Thea1605ny
50Nadia153542

Nye på listen over pigenavne i 1997 i forhold til 1996: Sarah, Johanne, Thea.

Top 50 drengenavne 1997

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1996
1Frederik1.344392
2Mads1.167346
3Mathias1.136331
4Christian1.068315
5Mikkel1.059303
6Rasmus1.058307
7Kasper980284
8Nicolai969288
9Emil9502711
10Jacob9472710
11Jonas870259
12Andreas8352413
13Simon7732212
14Daniel6761914
15Tobias6231820
16Oliver6021721
17Anders5921716
18Nicklas5801717
19Lasse5711618
20Martin5641615
21Magnus5631626
22Christoffer4891422
23Sebastian4761419
24Thomas4601324
25Marcus4591328
26Alexander4261225
27Patrick3791123
28Jeppe3621030
29Benjamin3601031
30Morten3601027
31Peter3511029
32Lucas3371038
33Victor3321035
34Søren289834
35Mark288833
36Jesper270832
37Philip267836
38Jonathan259741
39Michael222637
40Joachim213643
41Malthe210639
42Jens203640
43Gustav180545
44Mohamed1795ny
45Anton178550
46Oscar1464ny
47Mike142447
48Johan1404ny
49Niels139444
50William1334ny

Nye på listen over drengenavne i 1997 i forhold til 1996: Mohamed, Oscar, Johan, William.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1997?

Cecilie, som 969 nyfødte piger fik i 1997. Nr. 2 var Emma (934).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1997?

Frederik, som 1.344 nyfødte drenge fik i 1997. Nr. 2 var Mads (1.167).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1997, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.