Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Navne til nyfødte i 1990: top 25 pige- og drengenavne

I 1990 var Camilla det mest populære navn til nyfødte piger i Danmark med 1.366 navngivne, og Christian det mest populære drengenavn med 1.301. Listerne nedenfor viser de 25 mest brugte pige- og drengenavne i 1990 ifølge Danmarks Statistik.

Kilde: Danmarks Statistik, Navne til nyfødte 1990.

  • Nr. 1 pigenavn 1990Camilla (1.366)
  • Nr. 1 drengenavn 1990Christian (1.301)
  • Offentliggjort listeTop 25
  • Nye på listen5

Top 25 pigenavne 1990

#NavnAntalPr. 1.000 pigerPlacering 1989
1Camilla1.366461
2Louise998342
3Maria793274
4Line751258
5Christina744253
6Mette727245
7Anne724247
8Katrine709246
9Sarah62221ny
10Pernille593209
11Julie5401811
12Nanna5141712
13Sofie4861617
14Rikke4761613
15Cecilie4691616
16Michelle4211419
17Stine3941315
18Carina3891314
19Trine3881318
20Simone36412ny
21Malene3511220
22Anna3441221
23Mia3311124
24Signe3271125
25Marie3261123

Nye på listen over pigenavne i 1990 i forhold til 1989: Sarah, Simone.

Top 25 drengenavne 1990

#NavnAntalPr. 1.000 drengePlacering 1989
1Christian1.301422
2Kasper1.295411
3Rasmus1.004325
4Nikolaj99432ny
5Martin965313
6Mads886286
7Anders849277
8Morten832274
9Jacob7812511
10Michael768259
11Mikkel7662416
12Thomas750248
13Simon7422412
14Jonas7302315
15Daniel6892213
16Jesper6572114
17Mathias6532119
18Nicklas61220ny
19Lasse5561818
20Andreas5361721
21Søren4791517
22Peter4461420
23Emil43014ny
24Patrick4301424
25Dennis4221322

Nye på listen over drengenavne i 1990 i forhold til 1989: Nikolaj, Nicklas, Emil.

Andre år

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var det mest populære pigenavn i 1990?

Camilla, som 1.366 nyfødte piger fik i 1990. Nr. 2 var Louise (998).

Hvad var det mest populære drengenavn i 1990?

Christian, som 1.301 nyfødte drenge fik i 1990. Nr. 2 var Kasper (1.295).

Hvad betyder »pr. 1.000«?

Hvor mange ud af 1.000 nyfødte af samme køn i 1990, der fik navnet. Tallet er beregnet af Danmarks Statistik.

Tæller stavevarianter med?

Danmarks Statistik lægger stavevarianter af samme navn sammen i listerne over nyfødte, og kun det første fornavn tælles.