Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Konkurser pr. kommune

Af de 5.906 konkurser de seneste 12 måneder til og med september 2026 blev 1.069 erklæret i København, 384 i Aarhus og 170 i Odense. Kilde: Danmarks Statistik, tabel KONK8.

Kilde: Danmarks Statistik, Statistikbanken (KONK-tabellerne), opdateret 6. oktober 2026; seneste måned september 2026. Egne beregninger baseret på tal fra Danmarks Statistik.

Tabellen viser alle 98 kommuner sorteret efter antallet af erklærede konkurser de seneste 12 måneder (oktober 2025 – september 2026).

KommuneRegionSeneste 12 mdr.Foregående 12 mdr.2025
KøbenhavnHovedstaden1.0691.2161.158
AarhusMidtjylland384408439
OdenseSyddanmark170177181
AalborgNordjylland148196174
FrederiksbergHovedstaden129156156
GentofteHovedstaden103109103
AlbertslundHovedstaden10295108
Høje-TaastrupHovedstaden100103113
EsbjergSyddanmark965575
HvidovreHovedstaden94110103
NæstvedSjælland888298
GladsaxeHovedstaden878389
SlagelseSjælland876792
HelsingørHovedstaden837994
Lyngby-TaarbækHovedstaden817379
KøgeSjælland807698
SilkeborgMidtjylland799482
RudersdalHovedstaden787170
BallerupHovedstaden777681
RandersMidtjylland778585
HerningMidtjylland716457
ViborgMidtjylland716561
HolbækSjælland708181
RoskildeSjælland667076
RødovreHovedstaden658276
GuldborgsundSjælland656569
HorsensMidtjylland646677
GreveSjælland636981
HerlevHovedstaden625958
BrøndbyHovedstaden606862
FaxeSjælland553853
EgedalHovedstaden534349
VejleSyddanmark536761
HjørringNordjylland525150
HillerødHovedstaden516665
FredensborgHovedstaden503346
GribskovHovedstaden504545
TårnbyHovedstaden496067
RingstedSjælland453645
FrederikshavnNordjylland444244
HedenstedMidtjylland424448
FredericiaSyddanmark413133
HaderslevSyddanmark414340
HalsnæsHovedstaden403044
KalundborgSjælland403338
SkanderborgMidtjylland403848
HørsholmHovedstaden394650
VordingborgSjælland394642
KoldingSyddanmark395754
LollandSjælland383836
HolstebroMidtjylland384139
ThistedNordjylland373330
AabenraaSyddanmark364542
IshøjHovedstaden355157
FuresøHovedstaden355751
SyddjursMidtjylland353441
MariagerfjordNordjylland353234
OdsherredSjælland343237
FrederikssundHovedstaden335049
Faaborg-MidtfynSyddanmark332630
AllerødHovedstaden313133
SvendborgSyddanmark311718
MiddelfartSyddanmark302427
SønderborgSyddanmark303028
VardeSyddanmark302727
Ikast-BrandeMidtjylland303438
JammerbugtNordjylland304342
AssensSyddanmark294035
SkiveMidtjylland291920
SorøSjælland282425
KertemindeSyddanmark271222
VesthimmerlandsNordjylland273238
TønderSyddanmark263133
FavrskovMidtjylland263531
NorddjursMidtjylland263530
DragørHovedstaden243320
LejreSjælland242428
SolrødSjælland242530
GlostrupHovedstaden233527
VejenSyddanmark233636
BrønderslevNordjylland232729
Ringkøbing-SkjernMidtjylland223239
NordfynsSyddanmark212019
VallensbækHovedstaden192934
RebildNordjylland181618
StevnsSjælland172525
BornholmHovedstaden162420
OdderMidtjylland162617
NyborgSyddanmark151319
StruerMidtjylland151313
MorsøNordjylland152122
BillundSyddanmark10107
LangelandSyddanmark959
SamsøMidtjylland926
LemvigMidtjylland777
ÆrøSyddanmark311
FanøSyddanmark211
LæsøNordjylland044

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken kommune har flest konkurser?

København: 1.069 de seneste 12 måneder.

Hvilken kommune bruges?

Den kommune, hvor virksomheden er registreret i CVR, når konkursen erklæres.

Hvor kommer tallene fra?

Fra Danmarks Statistiks Statistikbank, tabellerne KONK3, KONK5–KONK9 og KONK25. Data kan frit genbruges med kildeangivelse (svarer til CC BY 4.0). Seneste opdatering er fra 2026-10-06, og seneste måned er september 2026.