Udvalgte virksomhedsoplysninger fra CVR via Datafordeleren, suppleret med tidligere LEI-oplysninger. Personligt ejede virksomheder vises uden gadeadresse og postnummer. Mangelfulde og beskyttede poster kan være udeladt. Udvalget er ikke et historisk totalarkiv over alle danske CVR-numre.

Konkurser pr. branche

Af de 5.906 konkurser de seneste 12 måneder til og med september 2026 var 1.276 i finansiering og forsikring, 935 i byggeri og anlæg og 789 i engroshandel og detailhandel. Kilde: Danmarks Statistik, tabel KONK25.

Kilde: Danmarks Statistik, Statistikbanken (KONK-tabellerne), opdateret 6. oktober 2026; seneste måned september 2026. Egne beregninger baseret på tal fra Danmarks Statistik.

Brancherne følger Danmarks Statistiks branchegruppering DB25 med 20 hovedafsnit. Tallene viser konkurser fordelt efter virksomhedens hovedbranche i CVR.

Seneste 12 måneder

Konkurser pr. branche og år

Branche20222023202420252026
Finansiering og forsikring1.3801.0501.0231.315679
Byggeri og anlæg1.1921.1971.052993605
Engroshandel og detailhandel1.1851.077901882472
Administrations- og støtteaktiviteter651594513523307
Rådgivning, forskning og udvikling679489444427283
Overnatning og restauranter573560509476255
Transport445409352456234
Handel, udlejning og administration af ejendomme261304278279166
Industri327317251264142
Organisationer, autoreparation og personlig service250260204219120
IT og telekommunikation341255250196119
Udgivelse og produktion af medieindhold1541318911345
Sundheds- og socialvæsen8958757340
Kultur, sport og fritid8955767436
Landbrug, skovbrug og fiskeri8084564831
Undervisning7458595632
Energiforsyning9371212
Vandforsyning, spildevands- og affaldshåndtering1113151311
Råstofindvinding21110
Offentlig forvaltning og sikkerhed11010

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken branche har flest konkurser?

Finansiering og forsikring: 1.276 de seneste 12 måneder.

Hvilken branchekode bruges?

Danmarks Statistiks DB25, som bygger på den europæiske NACE Rev. 2.1. Virksomheden placeres efter sin hovedbranche i CVR.

Hvor kommer tallene fra?

Fra Danmarks Statistiks Statistikbank, tabellerne KONK3, KONK5–KONK9 og KONK25. Data kan frit genbruges med kildeangivelse (svarer til CC BY 4.0). Seneste opdatering er fra 2026-10-06, og seneste måned er september 2026.